Zrób to sam

Blog Zrób to sam to miejsce, w którym dowiesz się jak samodzielnie wykonać różne projekty. Poznasz porady i wskazówki dotyczące różnych tematów.

Jak podłączyć amperomierz do refraktora

Jak podłączyć amperomierz do refraktora

Umieszczenie amperomierza w szeregu z obwodem jest jedną z najbardziej powszechnych metod pomiaru prądu elektrycznego. Ale jeśli pracujesz z obwodem, który wykorzystuje duże napięcie, możesz chcieć podłączyć amperomierz do adaptera wysokiego napięcia. Adapter wysokiego napięcia jest dzielnikiem napięcia z wewnętrznym oporem.

Kiedy wstawiasz amperomierz w szereg z obwodem, nie spada on żadne napięcie, gdy płynie przez niego prąd. Zamiast tego dodaje się do obwodu rozgałęzionego. Z tego powodu ważne jest, aby podłączyć amperomierz szeregowo z elementem obwodu. To znacznie zmniejszy efekt obciążenia amperomierza. Normalnie, całkowita rezystancja amperomierza powinna wynosić zero. Dobrym pomysłem jest użycie skrętki miedzianej o grubości 14 do połączenia amperomierza z obwodem.

Częstym problemem przy podłączaniu amperomierza do obwodu jest to, że uczniowie omyłkowo podłączają amperomierz do przewodu zamiast do obwodu. Może to spowodować problemy, takie jak awaria obwodu i uszkodzenie amperomierza. Aby rozwiązać ten problem, uczniowie powinni zidentyfikować przewód lub zacisk komponentu, przez który należy mierzyć prąd. Ponadto, uczniowie powinni użyć grubszego drutu, aby uniknąć spadków napięcia. Jeśli drut nie jest wystarczająco gruby, spadki napięcia nie zostaną wykryte przez amperomierz.

Podczas używania amperomierza niezbędny jest również rezystor bocznikowy. Rezystor ten ma zwykle wartość miliohma (mO). Rezystor bocznikujący jest umieszczony w poprzek amperomierza i jest to solidny miedziany pręt. Rezystor bocznikowy minimalizuje zmiany rezystancji w okresach przewodzenia. Rezystor bocznikowy jest zwykle sprzedawany w kawałkach miedzianego pręta, jak również w kalibrowanych prętach miedzianych. Wartość rezystora bocznikującego jest określana przez mierzone poziomy prądu. Ważne jest, aby przy pomiarach dużych amperów stosować rezystor o małej wartości.

Standardowy woltomierz nie będzie mierzył prądów elektrycznych tak dokładnie jak amperomierz, ale łatwo jest podłączyć amperomierz do woltomierza. Woltomierz będzie mierzył prąd płynący przez R1 i R2. Miernik będzie również mierzył różnice potencjałów w poprzek R2 i R3. Do pomiaru prądu można użyć zwykłego multimetru, ale należy uważać, aby nie pozostawić go w trybie amperomierza. Wysokie napięcia docierające do wewnętrznych obwodów miernika mogą zrujnować jego działanie.

Amperomierz ma bardzo niską impedancję, co oznacza, że większość prądu przejdzie przez galwanometr. Rezystancja amperomierza jest zwykle pomijalna, ale gdy element obwodu ma małą rezystancję, potrzebny jest rezystor bocznikujący. Rezystory bocznikujące dla amperomierzy to zazwyczaj drut o dużej średnicy lub solidny pręt miedziany. Dzięki temu amperomierz może mierzyć bardzo małe prądy elektryczne. Rezystor bocznikowy do amperomierza jest zwykle sprzedawany jako kalibrowany pręt miedziany.

Amperomierz jest powszechnie stosowany w obwodzie, w którym napięcie jest wysokie, np. w reflektorze samochodowym. Amperomierz jest używany do monitorowania aktywności systemu ładowania w czasie rzeczywistym. Amperomierze są również używane do sprawdzania stanu akumulatora oraz do wykrywania problemów z systemem ładowania.

Podobne tematy