Jak podłączyć bezpiecznik
Posiadanie bezpiecznika w obwodzie to dobry pomysł. Chociaż nie jest tak potężny jak wyłącznik automatyczny, bezpiecznik zapewnia poczucie bezpieczeństwa dla okablowania i urządzeń. Służy on również jako test do określenia rodzaju obwodu, który posiadasz. Bez bezpiecznika, twój obwód nie będzie działał.
Istnieje wiele rodzajów bezpieczników. Można je podzielić na dwie ogólne kategorie w oparciu o ich wejściowe napięcie zasilania: Bezpieczniki AC i DC. Bezpiecznik może być przewodem lub metalową płytką w samodzielnym złączu. Bezpieczniki są zwykle umieszczane w linii w obwodach. Aby okablować bezpiecznik, najpierw należy określić jego rozmiar i funkcję. Możesz użyć wzoru, który opisuje wymagania prądowe obwodu, aby znaleźć odpowiedni rozmiar.
Najważniejszą funkcją bezpiecznika jest ochrona okablowania. Ważne jest, aby wybrać bezpiecznik, który odpowiednio pasuje do Twojego obwodu, zwłaszcza jeśli zamierzasz uruchomić w nim wiele urządzeń elektrycznych. Ważne jest również, aby wybrać bezpiecznik, który ma odpowiednie napięcie znamionowe. Wartość znamionowa napięcia określi, czy bezpiecznik wybuchnie, gdy prąd będzie zbyt duży. Jeśli bezpiecznik ma wartość znamionową, która jest wyższa niż zdolność amperowa Twojego przewodu, zaleca się go nie używać.
Jednym z najciekawszych aspektów bezpiecznika jest jego zdolność do wytwarzania brzęczyka. Bezpiecznik może być wykonany tak, aby wydać dźwięk brzęczyka, gdy obwód ma zwarcie. Bezpiecznik jest również w stanie zatrzymać przepływ prądu w obwodzie, zapobiegając uszkodzeniu obwodu. Jeśli bezpiecznik się przepali, będziesz musiał go wymienić na nowy.
Inną interesującą cechą bezpiecznika jest jego zdolność do ‘inteligentnego’ łączenia obwodów. Użycie bezpiecznika z wyłącznikiem automatycznym może spowodować, że obwód będzie dłużej narażony na prądy przeciążeniowe, przez co stanie się podatny na uszkodzenia. Kolejną zaletą stosowania bezpiecznika jest to, że nie posiada on ruchomych części. Oznacza to, że jest znacznie mniej prawdopodobne, że się złamie.
Bezpiecznik ma wewnątrz mały przewodnik, który jest wykonany z metalu podobnego do lutu. Ten przewodnik ma niższą temperaturę topnienia niż drut, co pomaga zapobiec zwarciu. Kiedy dochodzi do zwarcia, przewodnik topi się, powodując nieprawidłowe działanie obwodu.
Inną fajną cechą bezpiecznika jest jego zdolność do wyświetlania ostrzeżenia dla użytkownika. Bezpiecznik dwuelementowy może mieć metalowy pasek, który topi się natychmiast w przypadku zwarcia. Podobnie, bezpiecznik ze szklanym okienkiem może wyświetlać wyraźne ostrzeżenie dla użytkownika, gdy wystąpi zwarcie.
Bezpiecznik jest najlepszym sposobem zabezpieczenia przewodu przed przepaleniem w przypadku skoku napięcia lub innej usterki elektrycznej. Jednak bezpiecznik nie jest idealnym rozwiązaniem dla wrażliwego sprzętu elektronicznego. W niektórych zastosowaniach lepszym rozwiązaniem może być użycie wyłącznika automatycznego.
Najlepszym miejscem do podłączenia bezpiecznika jest nieuziemiona ścieżka do obciążenia. Zwarcie z ziemią jest spowodowane, gdy gorący przewód dotyka uziemionego obiektu.
Podobne tematy