Zrób to sam

Blog Zrób to sam to miejsce, w którym dowiesz się jak samodzielnie wykonać różne projekty. Poznasz porady i wskazówki dotyczące różnych tematów.

Jak okablować skrzynkę bezpieczników

Jak okablować skrzynkę bezpieczników

Zastosowanie skrzynki bezpieczników może pomóc w regulacji przepływu prądu w domu. Zapewnia ona również, że system elektryczny nie jest przeciążony i że żaden obwód nie zostanie przepalony. Jest to ważne, ponieważ system elektryczny w domu może spowodować poważne szkody, jeśli nie jest zainstalowany prawidłowo.

Na rynku istnieje kilka rodzajów skrzynek bezpiecznikowych, w zależności od potrzeb. Jednobiegunowe skrzynki bezpiecznikowe mają jeden duży panel wyłączników. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla małych domów, ale większe domy będą wymagały paneli trójfazowych, które mają więcej gniazd.

Istnieją również wyłączniki automatyczne, które są podobne do bezpieczników, ale zapewniają wyższy stopień ochrony. Wyłączniki te otwierają się, gdy prąd przekracza określony poziom. Jeśli wyłącznik jest uszkodzony, można go zresetować. Jeśli wyłącznik nie działa prawidłowo, jego naprawa może być kosztowna. Aby zainstalować wyłącznik automatyczny, musisz skonsultować się z profesjonalnym elektrykiem. Wyłącznik automatyczny będzie wymagał więcej mocy niż bezpiecznik, więc będziesz chciał się upewnić, że twój dom ma wystarczającą ilość mocy.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas wymiany bezpiecznika jest użycie odpowiedniego typu bezpiecznika do danej pracy. Jeśli potrzebujesz bezpiecznika 20-amperowego, będziesz chciał użyć innego typu niż jeśli potrzebujesz bezpiecznika akcesoriów 5A. Istnieją różne rodzaje bezpieczników, w tym bezpieczniki typu spade, spade-on, plug i plug-on, więc upewnij się, że znasz różnicę przed wymianą bezpiecznika.

Jeśli musisz wymienić bezpiecznik, możesz to zrobić w lokalnym sklepie z narzędziami. Należy jednak przestrzegać standardowych procedur bezpieczeństwa, aby zapewnić, że praca zostanie wykonana bezpiecznie. Należy nosić izolowane rękawice i zachować ostrożność podczas pracy z gorącymi przewodami. Zanim zaczniesz, upewnij się, że do skrzynki z bezpiecznikami nie są podłączone żadne urządzenia. Jeśli wystąpi przerwa w dostawie prądu, należy zlokalizować źródło problemu, a następnie wyłączyć główny bezpiecznik.

Podczas wymiany bezpiecznika najlepiej jest użyć systemu lock-out, tag-out, aby zapewnić, że praca zostanie wykonana bezpiecznie. Należy użyć miernika napięcia, aby sprawdzić, czy po wyłączniku głównym nie płynie prąd. Następnie należy zastosować standardowe procedury bezpieczeństwa, aby odłączyć wszystkie przewody od zacisków bezpieczników. Następnie możesz zdjąć panel ze skrzynki i podłączyć przewody do zacisków bezpiecznikowych w nowej skrzynce.

Istnieje wiele innych czynników do rozważenia podczas zakupów nowej skrzynki bezpieczników. Należy zwrócić uwagę na typ wyłącznika, długość gwarancji i pojemność obwodów, które może obsłużyć nowa skrzynka bezpieczników. Będziesz także chciał rozważyć koszt instalacji. Jeśli planujesz przyszłe rozbudowy, warto zaopatrzyć się w skrzynkę rozdzielczą, która jest wystarczająco duża, aby pomieścić te zmiany.

Należy również upewnić się, że nowy bezpiecznik ma wystarczającą pojemność amperową. Nie powinieneś wymieniać bezpiecznika, który ma tylko 5A, jeśli potrzebujesz bezpiecznika 20-amperowego, ponieważ będziesz narażał swój dom na ryzyko, jeśli zostanie on przeciążony.

Podobne tematy